Akdarı ve Sudanlı yetkililer, Hedasi Barajı ve düet ilişkileri görüştü

Akdarı Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Sudan Emir Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah halk-Burhan ile Etiyopya’nın düz yazı ettiği Hedasi Barajı ve iki ülke arasındaki ilişkileri değerlendirdi.

Darı Cumhurbaşkanlığından yapılan bağlanmış açıklamaya göre, Sisi, Hüccet ile başkent Kahire’deki Umum-İttihadiye Sarayı’nda aynı araya geldi.

Görüşmede, kuma bent alanına giren bölgesel gelişmeler ile Etiyopya’nın inşasını sürdürdüğü Hedasi (Nahda) Barajı ele alındı.

Sisi ile Senet, Hedasi Barajı ile ait namına ilerleyen dönemde koordinasyon ve istişareyi temdit üzerine mutabık kaldı.

Görüşmede, iktisadi ve ticari ilişkilerin, politik ve askeri ilişkilerdeki bulunan ivmeyi yakalayacak şekilde güçlendirilmesi gerektiği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Sisi, Sudan’da konuşu, düzenlilik ve siyasi istikrarın sağlanması amacıyla her türlü desteği vermeye amade olduklarını dile getirdi.

Hüccet ise hem halk hem birlikte resmi düzeyde Sudan’ın, Darı’a dip takdir duygusu beslediğini ve iki mutluluk halkı ile hükümetleri arasındaki alışmışlık ve güzel bağlarla çalım duyduğunu ifade etti.

Burhan, Sudan’da barış ve istikrarın korunması üzere farklı platformlarda verdiği bindi üzere Darı’a teşekkür etti.Share: