Akşener: Samsun’un Tıpkısı Çığlık Köyünden Yola Kullanılmış Gelmiş Bire Bir Zihayat Kadının, Benim Gibi Size Buradan Seslenme Etmesi Türlü Değil Çıktı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin eğitim politikasını açıkladı. Akşener, ” Tunceli’nin bir köyünden bir kız çocuğunun yola çıkıp gelip burada size seslenme etmesi imdi olabilir değil. Samsun’un ayrımsız biberli köyünden, bugünün şartlarından alay ediyorum, yola çıkıntı gelmiş bir gailesiz kadının; benim gibi size buradan hitap etmesi olabilir değil çıktı” dedi. Akşener, İYİ Yetişek Politikası’nı 6 ilkede özetleyerek; “Geçmişten bugüne getirdiğimiz ve siyasilerin beslendiği o ihtilaf sahaları üzerinden oy devşirmenin önüne geçmenin yolu da bu zihniyeti değiştirmekten geçiyor” dedi.

Ankara’da zaman “İYİ Tümen Cumhuriyetimizin 100. Yılında İYİ Eğitim” programı düzenlendi. Açılışta mütekellim Akşener, şunları söyledi:

“Zaman İYİ Partimizin eğitime dair vizyonunu, politikalarını sizinle sarılmak üzere beraberiz. Eğitimi; cumhuriyetin üstelik demokrasinin de sınıflar arası geçişkenliğin birlikte punt eşitliğinin de denek taşı kendisine gördüğüm amacıyla bugüne büyüklüğünde yaptığımız hep vizyonumuzu paylaşırken duyduğum tıpkı heyecan.

Atatürk’ün yer koskocaman vizyonlarından birisi eğitime verdiği derece ve eğitimle Türkiye’nin hem demokrasisinin hem cumhuriyet değerlerinin hem hukukun üstünlüğünün hem adaletin tamlık anlamıyla kamil tıpkısı şekilde yerleşmesi, içselleştirilmesinin eğitimle olacağı, onun mihenk taşına dayalı vizyonu, göz açı ve kanaatidir.

“İNCİTMEDEN, KIRMADAN, KAYBETSEK BILE YARINA YÖNELİK HAYALLERİMİZİ SÖNDÜRMEDEN YAPILAN BİR MÜLAKATTI”

1970’li yıllar Bursa Öğretmen Okulu sınavını kazandım. Mülakata alındım o mülakatta ilkokul öğretmenlerinin dilleriyle ait, yani konuşmalarıyla ilgilendiren sorunun olmaması gerekirdi ona bakılırdı. Türkçemiz nasıldır ona bakılırdı. Bizleri incitmeden, kırmadan, kaybetsek da yarına müteveccih hayallerimizi söndürmeden yapılan bir mülakattı. Ego kazandım, babamın okula terk anını hatırlıyorum. O andan itibaren bu ülkenin çocuklarına neleri kuşkusuz vereceğimiz üzerine eğitildik. Tığ veladet stajı yaptık, parçalanmamış 1 ay ama öğrendik, enjektörle enjeksiyon yapmayı öğrendik, hangi söylemek istiyorum? Köy stajı yaptık, site stajı yaptık, merkezde benzeri okulda staj yaptık, periferide ayrımsız okulda staj yaptık, köyün birinde staj yaptık, değme biri 1 aydı. Bütün bunlara baktığınız antlaşma bu Türkiye’nin geleceği olan o çocukların, Türkiye’nin demokrasisine, adaletine, ekonomisine, bilimine, eğitimine bittabi yan vereceklerinin öğrenildiği bir eğitimdi. Felsefe, eseme, eğitim, hijyen okuduk. Mozart’ı öğrendik, Türk Tekellüm Müziğinin sunu önemlilerini öğrendik.

“GAYET BİLEREK YAPILDIĞINA İNANIYORUM. KİMSE BU BÜYÜKLÜĞÜNDE AÇIK AĞIZLI OLANAKSIZ”

Kendi özelimden anlattığım madde bu ülkenin ayrımsız kalkınma modeliydi.  Öncelikle öğretmen okulları gitti, sonrasında karye okulları kapandı, nazır değişti, müfredatlar değişti, eğitime olan güven ortadan kalktı, bunun becerisizlik cihetiyle değil gayet düşünülerek yapıldığına inanıyorum. Kimse bu kadar aptal olmaz. Bu büyüklüğünde bilimden ırak, sonsuz değişen sayısal dünyanın ayar setleriyle kullanılmamış aynı kurgulamaya başvurmak gerekirken bambaşka, parası olanın çocuğunu okuttuğu, parası olmayanın çocuklarının ‘işçisin sen iştirakçi kal, köylüsün sen ansız lakırtı’ mantığına mahkum edildiği aynı eğitim bilimi düzeniyle cebin karşıyayız.

“KEDER KÖYÜNDEN YOLA ÇIKMIŞ GELMİŞ BİR TAZE KADININ; SİZE BURADAN HİTAP ETMESİ BENZER DEĞİL ARTIK”

Benim köyümde yaşadığım dönemki şanslar şu anda benim köyümde doğan büyüyen dinç kızların elinde bulunmayan. O kızların elinde bana kerem aracılığıyla sunulan, benim çabamla serencam aldığımız o punt eşitliğini ortaya koyan koşullar yok şu anda. Tunceli’nin tıpkı köyünden ayrımsız kız çocuğunun yola çıkıp gelip burada size seslenme etmesi imdi tür değil. Samsun’un aynı zehir köyünden, bugünün şartlarından kortej ediyorum, yola çıkacak mevrut bire bir zinde kadının; benim üzere size buradan hitap etmesi türlü değil daha çok. Yani cumhuriyetin yeryüzü vurgun zamanında, bakir kurulduğu dönemden itibaren hayata bakışın, eğitimin yaygınlaştırılmasıyla ortaya konan o vizyonun ortadan kalktığı bire bir Türkiye ile alın karşıyayız.

Tığ, eğitimi kuşkusuz gördük? Biz cephede eşitlenen benzeri milletiz, değişik punt eşitliklerini pekâlâ sağlarsınız eğitimle sağlarsınız. Türkiye’deki gençlerin yurtdışında garson adına çalışmasına faktör oluyor eğitimin böyle bire bir sonucu var. Plansız, programsız üniversitelerde yetiştirilen gençlerin ümit uyumsuzluğunun Türkiye’ye maliyeti… Atanamayan sarıklı diye ayrımsız kavramımız olması, intihar eden öğretmenlerin olması… Çalınan sorular ve hep bunların neticesinden gençlerimize takılan o bilgisiz tavır.”

İYİ EĞİTİM’İN 6 İLKESİ

Akşener, İYİ Parti’nin yetişek politikasını şu 6 ilkede özetledi:

-Hukukun üstünlüğünü asıl kayran, değim ve olgun bütün bütün ayrımsız hile. Bakanlık ve meslek yöneticilerin intihap ve atanmasında değim, afakilik ve adisyon verilebilirlik anne alınacak.

-Nitelikli terbiye ve okazyon eşitliği üzere tam, düzenlenen ve koordineli bütçe yönetimi terbiye bütçesi, eğitim harcamalarında KDV’nin kaldırılması, mektepli bindi kurnaz projemiz var.

-Mesleki açıdan sonsuz gelişen, itibarlı ve motivasyon sahibi öğretmenler, öğretmenlerin atanması, mülakatların kaldırılması, mesleksel aksiyon, öğretmenlere kazançlı bindi verilmesi.

-Potansiyelinin gerçekleştirebilen, motivasyonu efdal ve geleceğe umutla bakan öğrenciler 1 yıl zorunlu okul öncesi, 5 sene beş, karye okullarının açılması, LGS’nin kaldırılması, zinde okul modeli.

-Ülkemizin yenilik ve rekabet potansiyelini geliştirecek murahhas ve eksiksiz faziletkâr tedrisat, müstakil ve kocabaşı üniversiteler, barınma sorunu, cesaret ve burslar.

-İnsanın ve toplumunun gelişimini destekleyen avlu boyu öğrenme, kredilendirme ve sertifikalandırma sistemi.”

“SİYASİLERİN BESLENDİĞİ İHTİLAF SAHALARI ÜZERİNDEN GÖRÜŞ DEVŞİRMENİN ÖNÜNE GEÇMENİN YOLU”

Akşener, sonuç yerine şunları söyledi:

“İYİ Partinin Genel Başkanı yerine şu sözü isnat etmek isterim, çıktı bu kutuplaşmadan bıktık, kullanılmamış acun düzeni denilen kavramın zarfında dijital ayar setlerinin oluşturduğu bambaşka ayrımsız dünya varken, hayatımıza giren onlarca yeni kavramın neye istikbal ettiğini anlamakta zorlanırken imdi geçmişten bugüne getirdiğimiz ve siyasilerin beslendiği o ağız tatsızlığı sahaları üzerinden oy devşirmenin önüne geçmenin yolu de bu zihniyeti değiştirmekten geçiyor.”Share: