TMO, tahıl çekicilik süresini uzattı

Sivas’ta Yer Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 1 Eylül adına belirlediği hububat çekicilik süresi 21 Eylül’e uzatıldı.

Sivas Ekincilik Odası Başkanı Hacı Çetindağ; Yönetim Kurulu Üyesi Yüce Sert ile gelişigüzel Ankara’de birtakım temaslarda bulundu. Komutan Çetindağ; Tarım ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil, Tarım Reformu Umum Müdür Yardımcısı Abdulkadir Karabulut, Nebati Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir ve TMO Hava ve Saye Kat Başkanı Gökhan Yavuz ile görüşmeler yaparak çiftçilerin taleplerini iletti. Ziyaretlerin ardından açıklamalarda mevcut Başbuğ Çetindağ; girişimleri neticesinde Yerey Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) Sivas’ta 1 Ilkgüz olarak belirlediği hububat gurur süresini 21 Ilkgüz’e uzattığını müjdeledi. Sivaslı çiftçilerin paniğe kapılmamasını talip Çetindağ; 21 Ilkgüz’e kadar ton başına arpada 500 lira, buğdayda bin teklik desteğin verilerek alımların devam edeceğini kaydetti.

“Sivas’ta 21 Ilkgüz’e kadar buğday alımı yapılacak”

Başbuğ Çetindağ; “Biliyorsunuz TMO’nun çiftçimizden aldığı buğdaylar üzere desteklemeler 31 Ağustos itibariyle sondu. Gelgel bitmeme edecekti ama destekler verilmeyecekti. 3 gündür Ankara’da yaptığımız görüşmeler neticesinde muhteşem ziyaretlerde bulunarak çiftçilerimizin bu sıkıntısını ilettik. Girişimlerimizle beraber Sivas’ta 21 Ilkgüz’e kadar buğday alımı yapılacak, destekler da verilecek. Buğdayların hacısı hocası çiftçimizden alınacak. Gelgel merkezleri açılacak. Çiftçimizin mağdur edilmemesi için çalışılacak. Bu yemeden içmeden Sivas üzere yapılan bir durum. 21 Ilkgüz’e büyüklüğünde Sivas’ta çiftçimizin elinde buğday ve rüşvet kalmayacak. Tritikale, yulaf, çavdar kadar mahsulat 21 Ilkgüz’den bilahare da bitene kadar çiftçimizin elinden alınacak. Bu Sivas amacıyla majör ayrımsız öz. Çünkü Sivas’ta TMO’nun hava gücü yetmiyordu. Bilcümle ilçelerimiz ve hat dahil değişik yerlerde gurur merkezleri oluşturularak Sivas’ın çiftçisinden buğdaylar alınacak” dedi.

TMO’nun Çalım ve Koruma Dairesi Başkanı Gökhan Yavuz’ün Sivas’a gelerek çalışmaları izlem edeceğini kaydeden Çetindağ; “Çiftçilerimiz paniğe kapılmasın. 21 Eylül’e kadar titrem başına arpada 500 liralık, buğdayda bin teklik destekler bitmeme edecek. Buradan ilkin Tarım Bakanlığımıza, TMO Umumi Müdürlüğümüze, Türkiye Tarım Odaları Birliği Umumi Başkanımız Şemsi Bayraktar’a, Sivas Milletvekillerimizden İsmet Yılmaz’a, Semiha Ekinci’ye ve Habib Soluk’a verdikleri desteklerden yağlık değişik teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. – SİVAS

Share: