Martir torunları, dedeleriyle Haymana’da buluştu

Şehit torunları, dedeleriyle Haymana’da buluştu

ANKARA – İstanbul, Giresun ve Tirebolu’dan gelen yüzlerce Giresunlu, Sakarya Kayran Muharebesinde 42. Gönüllü Giresun Meze komutanı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan ve yanı sıra şehit olan dedelerini kabri başında dualarla andı. Ülkenin ayrımlı yerlerinden mevrut Giresunlular martir dedelerinin bulunduğu Haymana’da buluştu. Milli Mücadelede Son Kermen olan Tembel eğer geçilseydi antagonist orduları başkenti ele geçirecekti. Bu savaşta fahri adına alayında mevcut askerlerle Haymanaya gelen Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan kabil kahramanlar sayesinde antagonist saldırısı kalın kafalı püskürtüldü.

Martir Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan Şehitliğinde planlı ihtifal programına, Haymana Kaymakamı Muhammed Gürbüz, AK öğür Ankara Mebus Emrullah İşler, milletvekilleri ve sivil cemiyet kuruluşlarının temsilcileri ile Giresunlular ve Haymanalı vatandaşlar katıldı.

Naaşının yeri Doksan dört sene bilahare tespit edilen Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan anısına geçtiğimiz sene açılan şehitlikte planlı programda ruh kırcı anlar yaşandı. Anma Programı yapılan protokol konuşmalarının ardından şehitlerimiz üzere Kur’an-ı Bonkör Tilaveti, dualar ve hayır yemeği ile sonuç buldu.

Daha sonra protokolün Çaldağ Müzesi gezisi gerçekleşti. Müzede Sakarya Yer Muharebesini adeta baştan hissettiren görüntüler bulunmakta. Cenk döneminden küsurat mermiler ve silahların beraberinde farklı simülasyonlarla savaşın baştan canlandırıldığı görüntüler kâin müze, Giresun’dan ve yurdun ciharıyek yanından gelen misafirler marifetiyle izlendi.Share: