Amasya’da 5 bin 114 depremzede mihman ediliyor

“Asrın felaketi” namına nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası bölgeden tahliye edilen depremzedelerden 5 bin 114’ü Amasya’da yetersiz, misafirhane, otel ve yakınlarının evlerine yerleştirildi.

Amasya Ilbay Yardımcısı Bekir Sıtkı Biberli, düzenlediği basın toplantısında, hareket bölgesi ile ilişkin yapılan icraat için vukuf verdi.

Valiliğin başlattığı müzaheret kampanyasına vatandaşların sakil bağ gösterdiğini belirten Acı, “Afet bölgesine kazmaç, gururlu, vinç, dozer, kamyon, arazöz, treyler, greyder, boşaltıcı vb. gelişim makinelerinden oluşan mecmu 115 vasıta sevk edilmiştir. Bölgeye gönderilen yardım malzemeleri ise 153 tır, 55 kamyon ve kamyonetten oluşmaktadır.” dedi.

Kurtarma ekiplerinin ve müzaheret konvoylarının öncelikle Amasya Valisi Mustafa Masatlı’nın koordinatör ilbay namına görevlendirildiği Nurdağı bölgesinde gönderme edildiğini nâkil Izdırap,

“Ekiplerimi arama-kurtarma çalışmalarına katma, bölgenin yaralarının sarılmasına destek olmuştur. Bu alandaki çalışmaların tamamlanmasıyla Valimiz Sayın Mustafa Masatlı, Hatay ilimize koordinatör ilbay kendisine bakanlığımız marifetiyle görevlendirilmiş; ekiplerimizde çalışmalarını bu bölgeye yoğunlaşmıştır.” ifadelerini kullandı.

Amasya’ya gelen depremzedelerin kamu misafirhaneleri, yurtlar, oteller ve yakınlarının evlerine yerleştirildiğini vurgulayan Çığlık, şunları kaydetti:

“Şu temel kadar afet bölgemizden ilimize gelen bin 286 aile ve toplan 5 bin 114 kişinin yerleştirmesi gerçekleştirilmiştir. Bu vatandaşlarımızdan 258’i KYK yurtlarında, 168’i amme misafirhanelerinde, 102’si otel ve pansiyonlarda, başka 4 bin 586’sı ise yakınlarının yanında barınmaya devam etmektedir. Şu anne kadar afiyet ekiplerimiz marifetiyle bölgeden mevrut bin 63 kişiye sağlık hizmeti verilmiş, bin 364 bireye psiko-sosyal bindi çalışması yapılmış, 3 bin 813 kişiye besin yardımında bulunulmuş, giysi ve karı eşyası ihtiyaçları giderilmiştir.”

Amasya Valiliği aracılığıyla “www.amasyaseninle.com” adresiyle benzeri portal açıldığını tabir eden Kötü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yazılımı ve altyapısı tamamen Valiliğimiz yoluyla geliştirilen bu aplikasyon ile deprem bölgesinden ilimize gelen cemi vatandaşlarımızın beklenti ve ihtiyaçları haddinden fazla henüz aceleci bire bir şekilde giderilebilecektir. Esasen teavün ve dayanışmaya genişlik haddinden fazla gerekseme duyulan bu dönemde gönüllü hemşerilerimizin dahi misafirlerimizin ihtiyaçlarına karşılık vermeleri bu uygulama ile kolaylaşacaktır. Yeniden depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Bilcümle vatandaşlarımıza ve ülkemize eski olsun.”

Share: