Antalya’daki Zalim okullarında önce ders zili çaldı

ANTALYA’da Rusya Milli Terbiye Bakanlığı müfredatına sadık terbiye veren 3 okulda ders zili, BDT ülkeleri ile paralel çaldı.

Konyaaltı’ndaki Zalim okulunda, bu yıl birinci sınıfa başlayacak öğrenciler, çiçeklerle karşılandı. Ekol yöneticisi Viktor Bikkenev, “Bu sene, inanılmaz tıpkı deste ve öğrenci artışı var. Güzeşte senelerde 150-200 iken, bu sene 400’ü aştı ve daha da öğrenciler geliyor” dedi.

Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Belarus gibi Mutlak Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerinde eğitim- tedrisat yılı, rastgele sene 1 Eylül’da başlıyor. Bu devlet vatandaşlarının hem dinlence hem birlikte yerleşik yaşam amacıyla tercih ettiği Antalya’da dahi bugün öğüt zili çaldı. Konyaaltı, Muratpaşa ve Alanya ilçelerindeki 3 ekol, Rusya Milli Yetişek Bakanlığı’na sadık ve anadili Rusça olan eğitimler veriyor. Rusya-Ukrayna savaşı zımnında değme iki ülkeden birlikte yavaş göç kayran kentte, bahis konusu okullara rica arttı. Konyaaltı ilçesine merbut Sarısu Mahallesi’ndeki Eduant Uluslararası Rus Okulu’nda, eğitim-talim yılı nedeniyle açılışı töreni düzenledi. Bu yıl birinci sınıfa başlayacak öğrenciler, çiçeklerle karşılandı. Tören sonrası ilk defa meslek heyecanı ruhlu miniklere, kayırıcı dershane öğrenciler haremlik etti.SAVAŞ BAHSETMEK YASAKOkullarının asıl sınıfı, beş, ortaokul ve liseden oluştuğunu ve Rusya Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı işlediklerini belirten ekol yöneticisi Viktor Bikkenev, “Bu sene, güvenilmez aynı ilişki ve öğrenci artışı var. Sabık senelerde 150-200 iken, bu yıl 400’ü aştı ve elan birlikte öğrenciler geliyor. Sistemimiz tamamen Moskof müfredatına mecbur amma Türkiye onayladı. 2000 yılında okulu açtık, devam ediyoruz” dedi.

22 almanak okul tarihinde bildirme faziletli mektepli sayısına ulaşıldığını nâkil Bikkenev, “Rusya, Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Özbekistan bütün Sovyet ülkelerinden öğrenciler var. Maatteessüf Ukrayna-Rusya arasındaki akse, şişman etkiye etken oldu. Fakat bizim okulumuzda Rusya, Ukrayna ve değişik ülkelerden bile gelenler okuyor ve bu konuyu bahsetmek namevcut. Sistem alay malay, ahi kabilinden. Ayrıntılar okuyor” diyerek konuştu.Share: