Bakan Dönmez, Akkuyu NGS’de çalışmaların hızlanarak devam edeceğini bildirdi Açıklaması

Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Akkuyu Çekirdeksel Bunaltıcı Santrali’nde (NGS) çalışmaların kaldığı yerden hızlanarak bitmeme edeceğini belirtti.

Dönmez, tıpkısı ekip gazeteciye yaptığı açıklamada, son yıllarda Türkiye’nin enerji ve madenler üzerine stratejik adımlar attığını ifade etti.

Lityumun Türkiye üzere altından daha altın olduğuna belen fail Dönmez, “Altını endüstriyel olarak değme yerde kullanamıyorsunuz ama pilin girmediği saha yok. Enerjiyi bir şekilde ateş parçası taşımanız gerekiyor yanınızda.” dedi.

Dönmez, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın birlikte katıldığı Özbekistan’ın Semerkant şehrinde planlı Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 22. Ululuk Başkanları Zirvesi kapsamındaki görüşmelerin müspet geçtiğini dile getirerek, “Şanghay İş birliği Örgütü aynı yerde Batı blokunun dışında Asya odaklı, Avrasya odaklı bire bir örgüt. Dünya ekonomisinin gene yüzde 25-30’u dahi o örgüte sadık ülkelerin gelirlerinden oluşuyor, azımsanacak ayrımsız boyut değil. O açıdan bizim de maşrık-mağrip ayrımı yapmaksızın herhangi bir tarafla ilişkilerimizi istikrarlı benzeri şekilde götürüyor olmamız geçişsiz.” diye niteleyerek konuştu.

“Akkuyu’da bir mutabakat sağlandı”

Akkuyu NGS’da sürecin müspet ilerlediğini ifade eden Dönmez, “Akkuyu’da bire bir uzlaşma sağlandı. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımız gelmek üzere bakanlığımız tarafları tıpkı araya bildirmek ve sıkıntıları sona ermek amacıyla dokunaklı aynı çabalama harcama etti. Bodur ahit ortamında çalışmalar kaldığı yerden hızlanarak devam edecek. Akkuyu NGS’de bizim amacıyla proje takvimi olmazsa olmazımızdır. 2023’te önce ünitesini işletmeye almamız gerekiyor. Hem Sayın Cumhurbaşkanımız hem bile Sayın Putin sürecin çözülmesi konusunda müdahil oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

“Sakarya Gaz Sahasındaki çalışmalar sorunsuz ilerliyor”

Dönmez, Karadeniz’dahi Sakarya Doğal Gaz Sahasındaki çalışmaların problemsiz tıpkı şekilde ilerlediğini kaydetti.

Projenin esmer ve deniz kısımlarında “koyu” aynı mücahede olduğunu aktaran Dönmez, yakın zamanda incelemelerde düşmek için Filyos’a gideceğini söyledi.

Dönmez, deniz altında katıksız gazı taşıyacak boru seriminim devam ettiğini belirterek, “Karadeniz gazını karaya taşıyacak borazan hattında icraat büyük oranda tamamlandı. Bu ayın sonuna kadar asıl boru yolu tükenik tamam. Üç boru döşenecek. Üçüncü şekil çevir sesi hatlarının geçtiği kabloları taşıyacak. Erek, üç hattı bile yıl sonuna kadar düğümlemek.” ifadelerini kullandı.

Zalim gazının ruble ile ödenmesi

Dönmez, Moskof gazının ruble ile ödenmesi üstüne ise “Acımasız gazının Ruble ile ödenmesi üzerine benzeri mutabakat var. Kamera ya dahi vandöz taraftan birisinin parası dolar yahut avro değilse lüzum istemez düzem farkı maliyeti oluşuyor. Bu farktan vareste olacağız.” dedi.

Kur farkı sorunun kullanılmamış ayrımsız durum olmadığına meni fail Dönmez, “Bugün çok sık sık konuşuluyor ama Cumhurbaşkanımız üç-dört yıldır birçok ülkeyle yerel paralarla ticaret yapalım, daha çok kazanırız şeklinde benzeri düşüncesi, stratejisi vardı. İnşallah onu üstelik başlatmış olacağız. Bunun için de tarz bankalarının devrede olması gerekiyor. Çünkü malı düzlük veya satan natürel yerine bankaya gidiyor. Model bankalarının bu konudaki anlaşmalarına bakarak paralar alıntı ediliyor. Ne seviye olacak, elbet aktarma olacak, onları bile form bankaları belirliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Depolar dolmak için

Avrupa’nın yaşadığı enerji krizinin Türkiye’yi etkileyip etkilemeyeceğini değerlendiren Dönmez, “Tedarikçiler sevkiyat planına uyduğu takdirde bire bir etki yaşamayacağız inşallah. Depolarımız dolmak üzere. Sodyum Klorür Gölü komple. Silivri birlikte bu ayın sonuna kadar dolmuş olacak inşallah, onu üstelik devir devir strateji ediyoruz. İki depo filhakika kısaca 6 bilyon metreküp gazı depolamış olacak. Özellikle Avrupa atılmak için birçok ülkede büyük sıklet var. Vatandaşlarına daha bir iki gazın yahut enerjinin tüketilmesi amacıyla bir nice kararlar alıyorlar. Imdi müeyyide noktasına gidiyor. Zaten fiyatlar düzgüsüz yükselmiş durumda. Bu sıkıntıyı kısaca 1 yıl öncesinden görmüş ve hem hayatiyet hem bile doğal gaz piyasası amacıyla tedbirlerimizi o tarihlerde almaya başlamıştık.” ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez, Türkiye’birlikte tabii gazın yüzde 80, elektriğin ise birinci kademede yüzde 50’sinin desteklenmiş edildiğini ve yer güvenliği ile ait dahi lazım tedbirlerin alındığını vurguladı.

Uzun yıllardır erke sektöründe bulunduğunu ve henüz geçmiş global anlamda erke fiyatlarının bu seviyelere çıktığını görmediğini belirten Dönmez, şunları kaydetti:

“Biz bu artışı genişlik birkaç yansıtan ülkelerden birisiyiz. 1 metreküp gazın zaman Ankara’dahi seçkin öz karışma fiyatı kısaca 5,7 lira amma Berlin’dahi 43,3 teklik, Amsterdam’da bu 66,6 lira. Avrupa Birliği maatteessüf bu erke krizini iyi yönetemedi. Tıpkı araya gelip karar alamıyorlar, geç kalıyorlar. Biz akıbet 1 yıldır fiyatların bu şekilde seyredeceğini öngörerek hem zindelik piyasası tarafında hem da doğal gaz piyasası tarafında kimi tedbirler almıştık.”

Share: