Bulgaristan’daki er seçme kapsamında Trakya’daki merkezlerde rey ita işlemi başladı

Bulgaristan’dahi yapılan er intihap kapsamında Trakya’de kıpırdak çifte vatandaşlar görüş vermeye başladı.

Trakya’üstelik müesses 28 sandıkta görüş vermeye gelen vatandaşlar Bulgaristan vatandaşlığına ilişkin kimlik ya üstelik pasaportlarını ibraz ederek oylarını verdi.

Kimi vatandaşlar tezkere sistemini tercih ederken kimileri da elektronik ortamda oylarını kullandı.

07.00’da başlayan oy ödeme işlemi 20.00’bile sona erecek.

Bulgaristan göçmenlerinin çoğunlukla yaşadığı Şükrüpaşa Mahallesi’ndeki 75. Sene İlköğretim Okulu’nda fikir kullanan Trakya Balkan Türkleri Hars ve El Birliği Derneği Başkanı Cevat Tarih, AA muhabirine, seçimin Bulgaristan’a ve Türkiye’ye yalabık olmasını diledi.

Bulgaristan’bile kararlı tıpkı hükümet kurulmasını istediklerini belirten Tarih, “Vatandaşlarımız bu seçme maratonundan yoruldular. Bu sebeple bile Bulgaristan’de hükümetin kurulmasını bekliyoruz.” dedi.

Oy kullanma işleminin 20.00’ye büyüklüğünde bitmeme edeceğini belirten Tarih, “Dışarıda mütezayit olursa 20.00’den sonra bile durumunu görevlilere belirtmeleri halinde vatandaşlarımız 21.00’e büyüklüğünde görüş kullanma haklarına sahipler.” diyerek konuştu.

Oy kullanan Osman Çavuş bile 4. seçimin yapıldığını ve Bulgaristan’da hükümetin kurulmasını istediklerini ifade etti. 3 ayda tıpkısı seçime çağırıldıklarını anlatan Çavuş, “Hükümet kurulsun 5 yıl sürsün bu hareket, ego oyumu kullandım, haddinden fazla memnunum, bize faydası olacak bu seçimin.” dedi.

Kırklareli’nde üstelik Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Anadolu Lisesi’nde kurulan iki sandıkta düşünce verme işlemi gerçekleştirildi.

Kırklareli Balkan Türkleri Göçmenler Tesanüt Derneği Başkanı Erol Ateş, AA muhabirine, Bulgaristan’da hükümetin kurulamaması konusunda yeniden seçime gidildiğini söyledi.

Sık kesif seçme yapılmasından dünya seçmenin az buçuk yorulduğunu rapor fail Üzücü, “İnşallah bu misil çıktı hükümet kurulur ve hükümetin ortamında bizim desteklediğimiz parti de olur ki elan mıhlı olacağını düşünüyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Oy kullanan vatandaşlardan Mehmet Molla de “İnşallah bu sefer Bulgaristan parlamentosu çokluk sağlar ve aynı henüz intihabat er gayrimümkün” dedi.

Tekirdağ’birlikte üstelik çifte vatandaşlar 50. Sene Ortaokulu’nda düşünce kullanıyor.

Erken genel intihap kapsamında sandığa gidiliyor

Bulgaristan’dahi hükümet kuramayan Bulgaristan Toplumcu Partisi’nin (BSP) 18 Orak Ayı’dahi aldığı görevi Reisicumhur Romanyalı Radev’e reddetme etmesiyle ülkede 2 Ekim’birlikte er genel seçim yapılması kararı alınmıştı.

Türkiye’deki göçmenler, Bulgaristan’üstelik 1989’dahi altın diktatör Todor Jivkov’un devrilmesiyle başlayan demokratikleşme sürecinde 15’inci sefer umumi seçimde görüş kullanıyor.

4 Nisan, 11 Orak Ayı ve 14 Kasım 2021’de yapılan üç umumi seçimin peşi sıra seçmenler, hükümetin kurulamaması dolayısıyla bu kat er umumi seçim için kasa başına gitti.

Share: