Çin’de hayvanlardan insanlara geçen bakir ölümsek bire bir virüs tayin edildi! Bildirme kilitsiz küreksiz semptomları usanç ve öksürük…

Çin’in doğusundaki Hennan ve Şantung eyaletlerinde eskimemiş bire bir virüs paniği yaşanıyor. Hayvanlardan insanlara geçtiği melhuz Langya (LayV) isimli henipavirüs, şu temel büyüklüğünde 35 kişide tespit edildi.

“TESPİT EDİLEN VAKALAR CİDDİ DEĞİL”

Ağırlıklı olarak kır farelerinde rastlanan virüs için Çin, Singapur ve Avustralya’dan araştırmacıların kaleme aldığı yazı New England Tıp Dergisi’nde yayınlandı. Singapur’daki Duke-NUS Tababet Okulu’ndan araştırmacı Wang Linfa, belirleme edilen vakaların vahim olmadığını ve ürkü yapılmaması gerektiğini söyledi. Linfa buna rağmen, doğada kâin ve insanları enfekte edebilecek çok sayıda virüsün öngörülemeyen sonuçlara bozukluk olabileceği gerekçesiyle alarmda olmaya ihtiyaç duyulduğunu bile ifade etti.

MEMELİ HAYVANAT VİRÜSÜN NATÜREL REZERVUARI OLABİLİR

Araştırmacılar marifetiyle yapılan çalışmalarda, sınav edilen dağ bayır farelerinin yüzde 27’sinde Langya virüsü tespit edildi. Köpeklerin yüzde 5’inin ve keçilerin yüzde 2’sinin dahi virüs testleri pozitif artık. Kör Sıçan gibi memeli hayvanların virüsün saf rezervuarı olabileceği düşünülüyor. ÇAKER Hastalık Taharri ve Önleme Merkezi’ndeki araştırmacılar ise, insanlarda görülen değme 4 virüsten 3’ünün hayvanlardan insanlara önceki olabileceğini tahmin ediyor.

BM UYARMIŞTI

Konfedere Uluslar (BM), daha önceki dahi iklim krizi ve yaban hayatındaki sömürünün artışı dolayısıyla dünyada çokça sayıda analog hastalığın görülebileceği üstüne uyarılarda bulunmuştu. Tayvan Çor Kontrol Merkezi’nden iş haset yapılan açıklamada, Langya virüsü ile ilgilendiren çalışmaların yakından takip edildiği belirtilmişti.Share: