DİYARBAKIR’DA ‘EVLAT NÖBETİ’ 4’ÜNCÜ YILINA GİRİYOR

DİYARBAKIR’dahi Hacire Akaret’ın kaybolan oğlu Mehmet’in (21) HDP’liler tarafından dağa kaçırıldığını belirterek, partinin toprak binası önünde başlattığı ve oğluna kavuştuktan sonra sonlandırdığı eylemin arkası sıra, çocukları kaçırılan özge ailelerin 3 Ilkgüz 2019’dan itibaren tuttukları zürriyet nöbeti, 4’üncü yılına giriyor. 2015’te 15 yaşındayken kaçırılan oğlu Özkan üzere nöbetini sürdüren Süleyman Münevver, ‘Mücadelemiz sonuna büyüklüğünde HDP’nin kapısında bitmeme edecektir dedi.

Diyarbakır’birlikte Hacire Akaret, 21 Ağustos 2019’de kaybolan oğlu Mehmet’in HDP’liler aracılığıyla dağa kaçırıldığını belirterek, 1 devir sonraları partinin ülke binası önünde yurt eylemi başlattı. Habitat eyleminin 3’üncü gününde ortaya çıkan Mehmet Akaret, mahkemece familya hapsiyle cezalandırıldı. Oğluna kavuşup, eylemine son veren Hacire Akaret, çocukları kaçırılan ailelere birlikte çağrıda bulundu. Akaret’ın evladına kavuşması ve çağrısıyla harekete güzeşte çocukları kaçırılan aileler, 3 Ilkgüz 2019’dan itibaren HDP binası uğrunda habitat eylemi başlattı. Gösteri Diyarbakır ile birlikte sınırlı kalmadı. Hakkari, Şırnak, Van, Muş ve İzmir üzere şehirlerde da çocukları kaçırılan aileler, HDP binaları önüne giderek, eylem yaptı. Uşak nöbeti, mevki sınırlarını birlikte aşarak Almanya’nın Başkenti Berlin’üstelik, terör örgütü marifetiyle kaçırılan kızı Nilüfer amacıyla eylem özne Maide Türemiş ile bitmeme etti. Evlat nöbetine bir nice siyasal parti ve sivil topluluk kuruluşu dahi bindi vererek, kimi zaman aileleri konuşma etti.

3 Eylül’dahi 4’üncü yılına girecek olan ve 304 ailenin dönüşümlü eylemi, 1096 gündür sürüyor. HDP binası önündeki eyleme katılma her sabık zaman artarken, buradaki ailelerden 37’si, güvenlik güçlerine konfirmasyon olan çocuklarına kavuştu.

‘BU MÜCADELEMİZ HDP’NİN YIKILIŞI OLACAKTIR’

2015’te 15 yaşındayken kaçırılan oğlu Özkan için eylemini sürdüren Süleyman Okumuş, yaz kış demeden ve pandemiye rağmen eylemi sürdürdüklerini tabir ederek, şunları kaydetti

Konu evlatlarımız olmasaydı tek ağır sıklet bizi buraya getiremezdi. 3’üncü yılımız bitiyor 4’üncü yılımıza giriyoruz. Tığ burada uşak nöbeti markajcı ana ve babalar kendisine buradan tam Türkiye’ye sesleniyoruz. Burada yemeden içmeden kişi evlatlarımız amacıyla HDP’nin kapısında değiliz. Umum Türkiye’nin çocukları üzere buradayız. 14-15 yaşlarındaki çocuklarımızı kandırıp terör örgütlerine göndermesinler. Elimdeki Türk bayrağı bekâr bizim bayrağımız değil, herkesin bayrağıdır. Hepimiz ahbapça buradayız. Bu mücadelemize sonuna kadar devam edeceğiz. Bundan eminim ki bu mücadelemiz sonuna kadar HDP’nin kapısında bitmeme edecektir. Bu mücadelemiz HDP’nin yıkılışı olacaktır.

‘BİZ PKK’DAN EVLATLARIMIZI İSTİYORUZ’

İstanbul’birlikte 8 sene geçmiş HDP Kağıthane kaymakamlık binasına gittiği ve ardından kaybolduğunu kanıt ettiği oğlu Yakup (19) amacıyla velet nöbetini sürdüren Saliha Edizer üstelik 3 Eylül’üstelik bizim 4’üncü yılımız. Herkesi buraya bekliyoruz. Yanımızda oldukları sürece tıpkısı yere varacağız. Yaz ve şita demeden tığ eylemimizi burada sürdürüyoruz. Yağmur ve çamur demeden burada bekliyoruz. Bizim evlatlarımızı göndersinler. Biz PKK’dan evlatlarımızı istiyoruz diye konuştu.Share: