Erdoğan: “Bu Ülkenin 85 Milyon Vatandaşının Icığı Cıcığı da Birinci Sınıf, Benzeri Hak ve İmkanlara Sahip, Hiçbirinden Asla Vazgeçmeyeceğimiz Mümtaz…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Nevşehir’üstelik; Hacı Bektaş Iye’nin 751. ölüm yıldönümü nedeniyle planlı yâd töreninde; “Bu ülkenin 85 milyon vatandaşının hepsi da Türkiye Cumhuriyeti devletinin nitelikli, benzeri adalet ve imkanlara erbap, hiçbirinden asla vazgeçmeyeceğimiz mümtaz fertleridir” dedi.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Hacı Bektaş Veli’nin 751. ahiret yolculuğu yıldönümü vesilesiyle Nevşehir’bile yapılan anma törenine katıldı. Erdoğan, burada yaptığı konuşmada ezcümle şunları söyledi:

“HACI BEKTAŞ VELİ İRFANI ZAMAN DE YOLUMUZU AYDINLATMAYI SÜRDÜRÜYOR”

“Hz. Hünkar’ın yaşadığı ve ahiret yolculuğu ettiği toprakların bereketini, feyzini paylaşarak bu bağıntı, barış, beraberlik ve sevgi kapısında sizlerle alay malay durmanın memnuniyeti içindeyim. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daima eylesin diyorum. Bundan 751 yıl ilk hakka yürüyen Hacı Bektaş Iye hazretleri başta tevessül etmek üzere, bu toprakları imanları ile yoğurarak Anadolu’yu vatanımız haline getiren tüm alpleri, erenleri, istek sultanları rahmetle anıyorum.

Ahmet Yesevi Ocağı’ndan başlayıp Kafkaslara ve Anadolu’ya oradan Balkanlara ve dünyanın ciharıyek yanına yayılan Hacı Bektaş Iye irfanı zaman üstelik yolumuzu aydınlatmayı sürdürüyor.

Milletimiz yeryüzü boğunuk dönemlerinde bile beher kapının imanla, tövbeyle, edeple başlayan makamlarını hayatlarında yaşatarak aşmayı başarmış, maddesel ve manevi kurtuluşa ermiştir. Moğol istilasından Çanakkale Savaşı’na, Milli Mücadele’den serencam 40 yılımıza damgasını vuran terörle mücadeleye kadar maruz kaldığımız parçalanmamış dirimsel sınamaları bu inanç ve azimle geride bıraktığımıza inanıyorum.

Vefatının 750. yıl dönümü vesilesiyle, 2021 yılını UNESCO ile gelişigüzel mecmu dünyada Hacı Bektaş Yılı namına değerlendirdik. Hz. Hünkar’ın ‘Gelin canlar, tıpkısı olalım’ çağrısını dünyanın ciharıyek birlikte düzenlediğimiz etkinliklerle tamlık insanlıkla paylaştık.

“BAKANLIKLARIMIZIN BAŞ BAŞA BİR ÇALIŞMA YAPIYOR”

Geçtiğimiz günlerde, Aşure Ayı orucu vesilesiyle Ankara’de Hüseyin Gazi Vakfı Türbesi’nde canlarla aynı araya gelip, hem Kerbela şehitlerimizi rahmetle yabancı ettik, hem de ilgiyle tıpkı yârenlik gerçekleştirdik. Benzeri süredir İçişleri ve Firez Bakanlıklarımızın koordinasyonlarıyla milli temas ve el birliği çalışmaları yürütüyoruz. Ülkemizdeki bin 585 cemevinin bütünü görüşme edilerek Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın hep 8 bin 740 talebi belirlendi. Bu taleplerin 5 bin 600’ü şipşak karşılandı. Özge taleplerle ilişik namına İçişleri, Firez ve Hak Bakanlarımız omuz omuza benzeri çalışma yapıyor, bu birlikte yakında neticelenecektir.

“BU ÜLKENİN 85 MİLYON VATANDAŞININ TAMAMI, HİÇBİRİNDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİMİZ MÜMTAZ FERTLERİDİR”

Antrparantez, türlü illerimizde temeli atılmış ve yapımı tamamlanan 8 cemevi ile ilişkin şişko tıpkı töreni dahi geçenlerde gerçekleştireceğiz. Bütün söylediğimiz kabilinden, bu ülkenin 85 milyon vatandaşının ıcığı cıcığı da Türkiye Cumhuriyeti devletinin nitelikli ayrımsız adalet ve imkanlara erbap hiçbirinden asla vazgeçmeyeceğimiz seçkin fertleridir. Anadolu’daki bin almanak varlığımızı bibi hazmedemeyenlerin seçme bölüm olduğu kadar, bugün de milletimiz beyninde hicran tohumları ekerek, vatanımızı ayırma niyetleri bittabi vardır. Bunun için ufuk ve tıynet farklılıklarını körüklemekten, üs ve ideolojik kamplaşma fitnelerine büyüklüğünde herhangi bir makule gayreti gösteriyorlar. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlendirme yönünde attığımız yeryüzü bayağı bir adıma da sabır edemeyenlerin aslında neyi amaçladıklarını, sufleyi nereden aldıklarını gayet bereketli biliyoruz. Özellikle bazı Avrupa devletlerinin ülkemizdeki herhangi bir konvansiyon gibi, Alevi-Bektaşi vatandaşlarımız üzerinde oynamaya çalıştıkları kirli oyunu sizlerin da gördüğüne inanıyorum. Alevi-Bektaşi toplumunu İslam’dan kopartmaya fiilen atılmış geçmiş adımın devamı insanlarımızı birbirine antagonist girmek olacaktır. Harbiden bu yönde sergilenen mukavemetli çok oyunun ve provokasyonun örneklerini seçme bölüm takip ediyoruz. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize, müştereklerimize elan kısmık cemaat çıkarak, bu sinsi ve dokunaklı oyunu bütün gelişigüzel bozacağız.”Share: