Hava sıcaklıkları iç, batı ve şimal bölgelerde meydanda şekilde azalacak

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü Çekicilik Tahmin Uzmanı Mecnunca Şahbaz, gelgel sıcaklıklarının yarından itibaren şimal, çöz ve mağrip bölgelerde azalacağını ve umum yurtta yağışların beklendiğini söyledi.

Şahbaz, AA muhabirine, bu haftanın gelgel sıcaklığı tahminlerine ilgili bilgelik verdi.

Yurdun yarından itibaren serin ve yağışlı havanın etkisine gireceğini tamlayan Şahbaz, ancak genelinde, kuzey, cenup ve iç kesimler ilkin tevessül etmek için asuman curcunalı sağanağın beklendiğini belirtti.

Şahbaz, şunları kaydetti:

“Hafta sonuna büyüklüğünde iç ve şimal inikat ağırlıklı tutmak üzere yurdun büyük tıpkısı bölümünde bora görülecek. Yağışlı gelgel ile alay malay sıcaklıkların yurdun şimal, çöz ve garp kesimlerinde azalarak mevsim normalleri civarına ve meydan meydan altına ineceğini oranlama ediyoruz. Marmara, Karadeniz, İç Rum’da şule düşüşleri örtüsüz olacak.”

Gün Doğusu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıcaklıkların sezon normallerinin üzerinde seyretmeye devam edeceğini rapor eden Şahbaz, Antalya’nın şimal yönlerden esen rüzgarın etkisiyle sonuç tıpkı haftadır şule artışı yaşadığını, bu haftadan itibaren ise yüksek yalaz düşüşü olacağını kaydetti.

Ordu ve Tokat çevrelerinde boğanak uyarısı

Cıvıl Cıvıl ve Tokat çevreleri ile Yozgat’ın doğusu, Sivas’ın gün batısı ve şimal ilçelerinde bu akşam ezanı saatlerinden erte sabaha büyüklüğünde yerel kendisine kuvvetli boğanak beklendiğini belirten Şahbaz, vatandaşları olumsuzluklara cebin titiz olmaları konusunda uyardı.

Şahbaz, erte sabahtan akşam saatlerine kadar Gün Doğusu Anadolu’nun şimal ve batısı ile Şark Karadeniz’in bağırsak kesimlerinde akva fırtına beklendiğini kaydetti.

Üç ilde sıcaklıklar

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre bu hafta, üç büyük ilde hava şartları ruz saatlerinde şu şekilde olacak:

Ankara’da albeni, hafta süresince parçalı saha düzlük haddinden fazla bulutlu olacak. Çarşamba ve perşembe günleri espaslı bora bekleniyor. Arz efdal çekicilik sıcaklıkları gün saatlerinde salı 22, çarşamba 20, perşembe 17 evre hissedilecek.

İstanbul’da havanın ferda ve çarşamba modüler bulutlu olacağı adisyon ediliyor. Perşembe günü ise Rum yakasında fasılalı boğanak bekleniyor. İlde yer yüksek sıcaklığın ferda ve çarşamba günü 21, perşembe 22 kademe olması öngörülüyor.

İzmir’de ise sıcaklığın ferda ve çarşamba 26, perşembe 25 evre olacağı hesap pusulası ediliyor.

Share: