Hayme Esas 741. el anıldı

Hayme Anne 741. posta anıldı

KÜTAHYA Kütahya’nın Domaniç ilçesine ilişkin Çarşamba köyünde planlı Hayme Ana’yı Yâd ve Barhana Şenlikleri kısık katılımla gerçekleştirildi.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Asıl (Mehabet Anne), 741. sefer düzenlenen programla anıldı. Çarşamba köyünde başlayan programa Kütahya Valisi Mürtefi Çelik ve İl Protokolü, Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya, Kültür ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile MHP Evcil Yönetimlerden Mesul Umumi Komutan Yardımcısı Sadir Durmaz, YANLIŞSIZ Öğür Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Ceyda Güç Erenler, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Saylav Ulu Fazıl Kasap, Kütahya Belediye Reisi Prof. Dr. Bilici Işık ve binlerce yurttaş katıldı. Resmi tören öncesi TRT sanatçıları Türk Tasavvuf Müziği ve ilahi dinletisi sundular. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile resmen başlayan tören, Kur’an-ı Selek tilaveti ve Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasıyla açıldı.

Kütahya Valisi Mürtefi Polat, yaptığı konuşmada, “Hayme Asıl, Konya- Karaman’de Zübeyde Kadın, Kütahya’da Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’dahi Şerife Bacı, Erzurum’üstelik Ana Karı, Malatya’bile Songül Kaymakam, Gölbaşı’nda Bağ Sezen, Çorum’bile Aybüke hoca, Diyarbakır’da enik nöbeti tutan külhanbeyi analardır. Hayme Temel’mızın türbesine gittiğinizde, kapıda, bire bir hezel karşılar sizi. O sözde Atatürk şöyle der, ‘Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak amacıyla kendinde kuvvet bulacaktır’ der. Bugün burada tıpkı arada oluşumuzun sebebi üstelik aha bu önsezi ve düşüncedir. Şayet ecdadımızı tanır, bilir, anlar ve buna bakarak aynı duruş ve emir gösterebilirsek geleceğimizi dahi güvenle mensur ederiz. Bu yıl burada Hayme Temel’yı 741. misil anarken Domaniç’in dahi düşman işgalinden kurtuluşunun bile 100. yılını kutluyoruz” dedi.

Kültür ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Hayme Esas’nın benzeri zamanda devletin bekası adına sunulan emeğin bildirme makro örneklerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Hayme Anamız dağılma noktasına kayı boyunu ayağa kaldırarak Domaniç’e kadar esenlikle getirmesiydi. Devletin bekası namına o yüce mücadeleye vermeseydi, bağımsızlıktan söz etmek tür olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir kim Osmanlı devletimiz varlığı ile üç kıtaya yedi cihana hükmetmiş, yer Türk’e yurt kılınmıştır. Onun cefakar bilgili ve soylu gönlü kadınlarımıza sabah yeli olmuş, asırlar sonradan bile cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan bire bir ufuktur o, iman ile idealini var fail, akide ile tarihi rahat fail bire bir kadım şahsiyettir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların arkası sıra, görüntü kayran Domaniç halkiyat gösterisi ve peşi sıra atlı okçuluk ekiplerinin gösterileri ile bitmeme fail şölen, Söğüt’e temsili göç yürüyüşü ile serencam buldu.Share: