Malatya’da Tarıma Dayalı Akarsu Ürünleri Yetiştiriciliği kuruluyor

Malatya Valisi Hulusi Delice ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Öğür MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci ile alay malay Malatya’dahi kurulması planlanan Tarıma Dair Akarsu Ürünleri Yetiştiriciliği Kombinasyon Sanayi Bölgesi karşı Arguvan ilçesinde incelemelerde bulundular.

İnceleme gezisine ayrıca Büyükşehir Belediyesi MASKİ Umumi Müdürü Mehmet Er Kişi, Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Büyükşehir Belediyesi Umumi Kâtip Yardımcısı Mehmet Sığırtmaç ile balık üreticileri da katıldı.

Arguvan’bile bulunan bir balık çiftliğinde Balıkçılık Tevhit Sanayi Bölgesi ile ilgilendiren bilgiler veren Malatya Valisi Hulusi Mecnunca, “Malatya çöz sularda yapılan balık üretiminde Türkiye’nin ikinci sırasında düzlük alıyor. Potansiyelinin üstelik çokça azını kullanıyor. Bu kullandığı düşük potansiyel bile 77 milyon Euro’luk tıpkı ihracat kapasitesi sağlıyor, 8 bin 700 titrem balık üretiminde. Şu andaki müracaatlar bu 8 bin 700 tona 12 bin ton elan ilave çokça gelişmemiş tıpkı süre içerisinde ekleyecek. Ama potansiyelin tamamını değerlendirdiğimizde 10 kat büyüklüğünde daha bir potansiyelimiz var. Bodur müddet içerisinde bunu da gerçekleştirebileceğiz. Yani 1 bilyon Euro’ya yakın bire bir dış satım kapasitesi olan şişman tıpkı sektörden bahsediyoruz. Bu hususta sanayicilerimiz, girişimcilerimiz kooperatifleşmiş vaziyetteler. Türkiye’dahi olmayan ayrımsız ilki burada gerçekleştiriyoruz. YİKOP ve Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde Türkiye’üstelik evvel tarıma dayalı ruh OSB’nin balıkçılığını burada gerçekleştireceğiz. Balıkçılık önsezi OSB ile beraber bu gizil daha dahi gani gerçekleştirilecek. Sonunda Türkiye’ye, Malatya’ya devasa aynı sektörü henüz kazandırmış olacağız. Hedefimiz yapacağımız OSB ve değişik faaliyetlerle bu arada bu 77 milyon Euro’yu haddinden fazla güdük benzeri süre içerisinde öncelikle 2-3-5 katına, yer böylece da 10 katına çıkarabilmek” dedi.

YANLIŞSIZ Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci üstelik yaptığı açıklamada, “Arguvan ilçemizdeki balıkçılık kooperatifinin bulunduğu alandayız. Türkiye’dahi önceki olan tıpkısı balıkçılık OSB’yi kuracağız inşallah. Bu alanlarda kurulacak. Tığ Malatya’de takkadak sanayiye dair tevhit sanayi bölgeleri kurmuyoruz. Tarıma dayalı OSB’lerimiz üstelik var. Hayvancılık OSB’miz bayılmak amacıyla. Seracılık OSB’nin altyapı ihalesi yapıldı. Demincek birlikte balıkçılığa müstenit tıpkı OSB’yi da Malatya’ya kazandırmış olacağız. Burada şu anda 51 deli dolu yatırımcı var. OSB’ler kurulduğunda bu yatırımcılar henüz bile artacak. Nedeniyle beraber debi etmeleri ile alay malay yem temini, hem işleyecek tesisin antipatik çekicilik depolarının ayrımsız hep içerisinde değerlendirerek, maliyetleri düşürülerek, acun ile rekabet edebilme amacı taşımaktadır. Bunun altyapısını bile bittabi ki Malatya Büyükşehir Belediyemiz hazırlıyor. Ego bu konuda mesai veren herkese teşekkürname diyorum” şeklinde konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan ise konuşmasında “Birleştirme Sanayi Bölgesi’nin işlerlik kazanacağı tıpkı mekana geldik. Arguvan Bahçeli mahallemizin bulunduğu meydan. Burası kırcı ortaklaşa ayrımsız düzentileme. Henüz önceki süreçte tığ Arapgir bölgesindeki balıkçılıkla uğraşan ve bu OSB’ye araç olacak müteşebbislerimizle ilgili 20 kilometrelik bir asfalt yolu yaparak, onların lojistik anlamda, muvasala anlamında ve sıra cereyan etme ile ait karayoluna ürünlerini eriştirme noktasında zaruri icraat yapıldı. Zaman de burada yapmış olduğumuz alelhusus Arguvan öğün ayrımından buraya kadar kestirmece 7 kilometrelik bir kısmının erişim arteri açısından sıkıntılı olduğunu gördük. Türkiye’dahi evvel balıkçılık Organize Sanayi Bölgesi olması ve bunun üzere 1100 dönümlük tıpkı alanın ihdas edilmiş olması nedeniyle burası şu anda mevcut kapasitesinin %10’unu kullandığını düşünüp ve bundan birlikte 77 milyon Euro’luk aynı ihracat gerçekleştirdiklerini düşünürsek, bunu %100 kapasiteye çıkarttığımız devir Malatya’ya tahminî 1 bilyon Euro kabilinden büyük oranda tıpkısı ekleme derece sağlayacaktır. Biz altyapı noktasında Valiliğimiz olsun, Bakanlarımız olsun yahut değişik müteşebbislerimiz ve paydaşlarımızla alay malay özellikle bu sürecin elan aceleci bir şekilde tekamül etmesi noktasında vacip çalışmaları henüz evvel da başlatmıştık. Burada birlikte bu çalışmaların sürdürülmesi noktasında ilişik müteşebbislerimizle gelişigüzel vacip icraat yapılarak, hele geri hizmet anlamda muvasala arterinin çabuklaştırılması ve antrparantez soğuk çekicilik depolarının yapabileceği işletme tesislerin yapılacağı yerlerin da zinde tıpkı ulaşım arterine kavuşması noktasında çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye niteleyerek konuştu. – MALATYA

Share: