Ordu’da mülaki CHP’li büyükşehir belediye başkanları kuma demeç açıkladı

CHP Domestik Yönetimlerden Sorumlu Umumi Başbuğ Yardımcısı ve Cıvıl Cıvıl Milletvekili Seyit Torun, CHP’li 10 büyükşehir belediye reisi buluşmasının kuma bildirisini açıkladı.

Altınordu ilçesindeki ayrımsız otelde gerçekleştirilen toplantının ardından bildiriyi okuyan Torun, toplantının çok bereketli sonuçları olduğunu söyledi.

CHP’li büyükşehir belediyelerinin vatandaşların boşlama edilen temel sorunlarının çözümüne odaklandığını belirten Torun, bu belediyelerin sosyal belediyecilik ilkesini esas düzlük, kapsayıcı, şeffaf ve adil tıpkısı idare anlayışıyla hizmet üretmeye bitmeme ettiğini aktardı.

Torun, belediyelerinin vatandaşlar beyninde hiçbir alt bölüm yapmadan hizmetlerini sürdürdüğüne dikkati çekerek, “İktidar ayrımsız yandan belediyelerimizin izin ve gelirlerini azaltan kararlar alırken ayrımsız yandan da hukuksuz soruşturmalarla baskı kurmaya ve belediye başkanlarımızı haksız ithamlarla itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır.” dedi.

Mersin’deki polisevi önünde yaşanan terör saldırısına değinen Torun, “Atatürk’ün partisini terörle beraberinde getirmeye işlemek hiç kimsenin haddi değildir. Terör örgütleriyle kol kolalama gelenler, FETÖ’yü besleyip büyütenler, PKK ile masaya oturanlar bu konuda bize ders veremez, veremeyeceklerdir. Temel milli düzenlilik sorunu olanlar ‘teröristlerin pabuç numarasına kadar biliyoruz’ deyip saldırılara engel olmayı başaramayan ve şehitlerimiz üzerinden sakim siyasa yapanlardır.” değerlendirmesinde bulundu.

Torun, hükümeti eleştirerek, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı’mız için açılan soruşturmalar bile işte bu anlayışın benzeri ürünüdür. İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl dönümündeki alaylı kutlamalara kuma olamayanların benimseyememe ortamında olduğunu biliyoruz. Bu soruşturmalarla uray başkanlarımıza saygınlık suikastları düzenlendiğini biliyoruz. Büyükşehir şehremaneti başkanlarımızla tıpkısı posta daha altını çiziyoruz ve söylüyoruz ki bu itibar suikastlarına katiyen ve katiyen ayakkabı bırakmayacağız.” diye konuştu.

Toplantıda, sorunları şümullü şekilde değerlendirdiklerini dile getiren Torun, şu ifadeleri kullandı:

“İktidarı tıpkı kez henüz uyarıyoruz, tıpkı şehremaneti başkanımıza yapılan hamle tamlık belediye başkanlarımıza yapılmıştır. Önümüzdeki süreçte bu baskıların artacağını biliyor ve milletimize alay veriyoruz, bu baskılara karşı bilcümle demokratik ve hukuki haklarımızı kullanmaktan geri katiyen ve katiyen durmayacağız. Seçilmiş uray başkanlarımıza yönelik baskılar aramızdaki dayanışmayı birlikte azmimizi üstelik artırmaktadır. Bu baskılar gitmekte olan benzeri iktidarın akıbet çırpınışlarıdır. Milletimiz müsterih olsun, biz bilcümle engelleri halkımızla alay malay aşmaya ve hizmet etmeye kararlılıkla bitmeme edeceğiz.”

Toplantıya, Torun’un yanı sıra İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Okkalı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Şehremini Yılmayan Büyükerşen, Okumuş Büyükşehir Belediye Başkanı Şiddetli Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Cenk, Mersin Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Şehremini Kıymet Albayrak katıldı.Share: