Osmaneli’de şehitler üzere yakarış edildi

Bilecik’in Osmaneli ilçesine sınırlanmış Akçapınar köyünde mevcut şehitlikte 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla yâd programı düzenlendi.

Köyde, 9 Mezarlar mevkisindeki şehitlikte Kur’an-ı Ahi tilavetinin arkası sıra yakarış edildi.

Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal, törende yaptığı konuşmada, Büyük Taarruz sırasında Yunan askerleri ile cenk etmek amacıyla bölgeye gelen 9 Türk askerinin, açılan heyetiyle atışı sonrası bu bölgede şehit olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Münür Atmaca birlikte şehitliği el ele vererek şehitlere uygun tıpkısı düzlük haline getireceklerini rapor etti.

Bölgede mezarı kâin Akçakayalı martir Mustafa Çavuş’un torunu Süleyman Taş ise dedesinin köyden 5 arkadaşıyla o çevrim er olduğunu ve Dumlupınar’a gidip savaşa katıldığını dile getirdi.

Taş, şu ifadeleri kullandı:

“Dumlupınar’da İsmet Paşa dedemi ve arkadaşlarını kendi memleketlerini korumaları için ‘Orada savaşın’ deyip buraya gönderiyor. Burada Palikarya askerleriyle aşağıda mevcut mevzilere girip savaşıyorlar. Havanın yağışlı olması münasebetiyle üşüdükleri için şiddetli yakıyorlar ve dumanı gören Avdan Dağı’ndaki Yunan askerleri dedemlerin bulunduğu yere top atmaları sonucunda dedem ve arkadaşları şehit olmuşlar. Teferruatlı araştırmalarımız sonuncunda 1983 yahut 1987 yıllarında burayı bulup şehitliği düzenledik.”

Şehitlikteki etkinliğe Cumhuriyet Savcısı İlyas Öner, İlçe Kurnaz Başbuğ Vekili Mümessil Başçavuş Mustafa Tor, İlçe Güvenlik Müdür Vekili Orkun Törer, politik partilerin kaymakamlık başkanları ile Akçapınar köy sakinleri katıldı.

Share: