Somali: Tıpkı Hafta Süren Çatışmalarda 200’den Aşkın Insan Şebab Militanı Öldürüldü

MOGADİŞU, 15 Gücük Ay (Xinhua) — Somalili yetkililer Somali Ulusal Ordusu (SNA) ve lehçe güçler tarafından ülkenin cenup ve ılımlı bölgelerinde düzenlenen ve bire bir hafta süren operasyonda 200’ün üzerinde Eş Şebab militanının öldürüldüğünü bildirdi.

Enformasyon Bakanı Daud Aweis Jama, Çarşamba günü payitaht Mogadişu’da düzenlenen basın toplantısında, Ahali Ayakçak angajmanlı militanlara müteveccih serencam operasyonların matlup sonucu verdiğini söyledi.

Jama, operasyonda aralarında bir Kayırıcı Şebab komutanı ve bomba uzmanının üstelik meydan aldığı metin çokça militanın tasdik olduğunu duyurdu.

SNA, askerlerin Somali’nin ılımlı kesimindeki Mudug bölgesinde Salı günü planlı operasyonda 10 Adam Şebab militanının öldürüldüğü, çokça sayıda militanın dahi yaralandığı bildirildi.

Son saldırıya ait henüz açıklama yapmayan Âdem Şabab, bu hafta başında Somali’nin güneyinde kâin Adi Shabelle ve Jubba bölgelerindeki iki askeri ayrıca yapılan ve çokça sayıda askerin öldürüldüğü saldırıları üstlenmişti.

Mogadişu’dan 2011 yılında sürülmesine rağmen terör örgütü, hala hükümet daireleri ile otel, lokanta ve kamusal alanları murat alan saldırılar düzenleyebiliyor.

Somali Cumhur Reisi Hasan Şeyh Mahmud, militanları saklandıkları yerden tart sözü vererek Adam Şebab’a karşı topyekun çekişme zar etmişti.

Share: