Tarihi Odunpazarı Bölgesi’ndeki esnaf ve vatandaş trafiğe mülga caddenin tek yönlü açılmasını istiyor

Tarihi Odunpazarı Bölgesi Eksiksizlik Zeytinoğlu Caddesi ve bağlantılı sokakların Ulaştırma Koordinasyon Merkezi (UKOME) aracılığıyla düşünce birliğiyle alınan değişmeyen sonrası 26 Eylül’de miftah trafiğine kapatılması konusunda bölge esnafı ve vatandaşlar hal arıyor.

Bölge esnafı, caddenin trafiğe kapatılması namına biricik cephe düzenlemesine gidilmesini ve denetimlerin artırılarak ücretli park yeri uygulaması yapılmasını temenni ediyor.

Yunus Tutkun, yaptığı açıklamada, cadde ve angajmanlı sokakların trafiğe kapatılmasının vatandaş ve esnaf açısından mebzul olmadığını söyledi.

KOAH rahatsızlığının bulunduğunu anlatan Hastalıklı, “Benim evim Bademlik tarafında büyüklüğünde yukarıda kalıyor. Ben burayı zahir çıkarım? Açkı olmadan evime çıkmam imkansız. Elan benim kabilinden nice yaşlılar var, engelliler var. Sunma azından tek cephe olsaydı, henüz ongun olur. Bu el yegâne yön cins. Çözüm muktezi.” dedi.

“Trafik işleyişinin biricik cephe yapılması lazım”

Bölgede fırın işleten Nurlu Bulut ise caddenin trafiğe ağız ağıza kapatılması dolayısıyla işlerinin yaklaşık yüzde 50 düştüğünü bildirdi.

Caddenin trafiğe kapatılması namına bir tane yan olmasını istediklerinin vurgulayan Endişe, şöyle konuştu:

“Gidiş Geliş işleyişinin yegâne yan yapılarak, ücretli yapılması geçişsiz. Caddenin trafiğe kapatılması tedarikli benzeri altyapı olmadan yapıldı. Ihtimal tıpkısı enfrastrüktür olsaydı aşağılarda tıpkı park yeri yapmış olsaydı elan sunturlu olurdu. 2-3 yıl eski kararı uygulamaya koyuyorlar ama bu 3 yıl içre buna gelişigüzel tedarik yapılmadı. Yani yeryüzü azından girişte benzeri park yeri amacıyla ayrımsız yer ayarlanmış olsaydı bu şekilde olmazdı.”

Bölgede çibörek satışı işleyen Emine Kaplan, 26 Eylül’den bu yana siftah yapmadan işletmesini kapattığı zamanların olduğunu savundu.

Esnaf yerine çözüm istediklerini dile getiren Kaplan, “Yalnız biz değiliz bilcümle esnaf çığlık durumda. İşletmemiz yukarıda olduğu için insanlar gelmiyor, mevrut aşağıda kalıyor. Huruç olduğu için insanlar üst çıkamıyorlar. Buna bire bir hal istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tarihi Odunpazarı Bölgesi’nde lokantası olan Mustafa Asuman, bölge esnafı yerine Eksiksizlik Zeytinoğlu Caddesi’nin trafiğe açılmasını istediklerine değinerek, “Genişlik azından yegâne yan olmasını istiyoruz. Burada vatandaş gezmeyince esnaf aksiyon yapamaz. Yurttaş, Odunpazarı’na geleceği yolu bilmiyor. Nereden gireceğini bilmiyor. Haram işlerimizi yüzde 80 oranında ters etkiledi. Gördüğünüz kabilinden kimse yok.” değerlendirmesinde bulundu.

Kafe işleten Ahmet Sertaç birlikte bölgedeki çözümün park yeri yasağı ve denetimleri sıklaştırmakla elan süssüz çözülebileceği önerisini yaptı.Share: