KAPADOKYA, ‘İLK 100 JEOLOJİK MİRAS ALANI’ LİSTESİNE SEÇİLDİ

ULUSLARARASI Jeoloji Bilimleri Birliği yoluyla Kapadokya ve Pamukkale, ‘İlk 100 Jeolojik Miras Alanı’ listesine seçildi. Jeoloji Mühendisleri Odası Nevşehir Temsilcisi İbrahim Özpamuk, “Bu çalışmayla turizm alanında güvenilmez gelişmeler sağlayacağımıza inanıyorum” dedi.

Uluslararası Yer Bilimi Bilimleri Birliği, yaptığı değerlendirme sonucu Kapadokya ve Pamukkale’yi ‘İlk 100 Jeolojik Bırakıt Alanı’ listesine seçti. Listeye Kapadokya’nın alınması zımnında memnun olduklarını tamlayan Yer Bilimi Mühendisleri Odası Nevşehir Temsilcisi İbrahim Özpamuk, “Kapadokya bölgemiz jeolojik bırakıt listesinde düz alıyor. 40 mevki ve 250’den aşkın âlim bire bir araya gelerek güzel Kapadokya’mızın Yer Bilimsel Miras Listesi’nde düz almasına karar verdi. Buradan zer marifet insanlarına teşekkür ediyorum. Bu çalışmayla turizm alanında emniyetsiz gelişmeler sağlayacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

Özpamuk, “Bizler peribacalarının oluşumlarıyla ilişkin daha aşkın önlem alınması gerektiğini belirtiyoruz. Pamukkale ile alay malay Kapadokya’nın bile jeolojik bırakıt listesine girmesiyle bölgede ileri derecede müspet etkileşimler meydana getireceğini düşünüyoruz. Peribacalarının en yıldızlı şekilde olduğunu Kapadokya bölgesinde görebiliyoruz. Bu dahi bölgemiz amacıyla elbette balaban ayrımsız tadımlık. Bu konuda sonuç paye şanslıyız.”

Share: