Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Hüccet: “BMGK’de şümullü reforma gidilmeli”

Sudan Irade Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah halk-Belgit, Konfedere Uluslar Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) kapsamlı reforma gidilmesi gerektiğini belirterek, Sudan’ın, Asayiş Konseyi reformu konusunu Afrika’nın eş tutumu çerçevesinde ele aldığını söyledi.

BM’nin 77’nci Genel Kurulu görüşmelerine katılan Hüccet, burada yaptığı konuşmada, Sudan’da barışı mizan ve geçiş döneminin sonunda adaletli ve transparan seçimler tarafından yekpare Sudanlıları kumar fail demokratik bire bir geçişi ve barışçıl intikal mekanizmalarını ihya taahhütlerine sınırlı olduklarını tabir etti.

-“Sivillerin önünü tahsis etmek amacıyla diyalogdan çekildik”

Burhan, sivillerin diyalog ve istişarelerine kamu punt tefrik etmek üzere silahlı kuvvetlerin Konfedere Uluslar, Afrika Birliği ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan “müselles düzenek” himayesinde planlı politik müzakerelerden çekildiğini ve iktidarda yer almama kararı aldıklarını belirterek, ulusal uzlaşı için 3’lü mekanizmaya gelişigüzel tür desteği verdiklerini, diyalog sürecinden umutlu olduklarını dile getirdi.

Sudan’ın, boğunuk kazançlı şartlarda sığınmacılara kapılarını açmayı, kıt kaynaklarını paylaşmayı ve onlara esirgeme sağlamayı sürdürdüğünü söyleyen Belgit, onlarca yıldır Afrika’nın ayrımlı bölgelerinden gelen milyonlarca sığınmacıya ocak sahipliği yaptığı amacıyla BM kuruluşlarının, bağışçıların, arkadaş ve cömert ülkelerin insani yardım ve bindi görevini sağlamaları gerektiğini aktardı.

-“Sudan, lehçe ve arsıulusal düzeyde azık güvenliğini sağlayabilir”

Hüccet, “Erke ve gıdadaki faziletkâr bedel artışı krizi henüz çok arsıulusal aksiyon birliğini gerektiriyor ve bu bağlamda Sudan’ın bölgesel ve uluslararası düzeyde besin güvenliğini sağlamaya yetkin olduğunu teyit ediyoruz. Bu platformdan BM’yi, tarımsal uygulayım bilimi transferi, yetenek ihya ve tarımsal araştırı merkezlerine bindi eliyle Sudan’ın bunu başarma çabalarını desteklemeye çağırıyoruz.” dedi.

-“BM Düzenlilik Konseyi’nde kapsamlı reforma gidilmeli”

Senet, ülkesinin bölgede ve kıtada hazar, istikrar ve kalkınmaya olan desteğinden, Cenup Sudan, Somali, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Çad ve Libya’da bu konularda oynadığı rollerden bahsederek, “Sudan, yıldırı, âdem ticareti, sınır dışı yanlışlık ve kombinasyon suçla uğraş alanında iri çaba gider etmiştir. Sudan, bu konuda tekmil ait talih ve kuruluşlarla iş birliği yapmaktadır.” diyerek konuştu.

BMGK’deki yapılanmada güzel değişikliğe gidilmesi gerektiğini anlatan Belgit, “BMGK’de şümullü reforma gidilmeli. Sudan, Düzenlilik Konseyi reformu konusunu Afrika’nın ortak tutumu çerçevesinde ele alıyor.” ifadelerini kullandı.

Belgit, uluslararası sosyete, kardeş ve dost ülkelerden Paris 2020 ve Berlin 2021 toplantılarında verdikleri sözleri namına getirmesini ve Sudan’ın sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin uygulanmasına engel yapılanma fail aut borçlarının affedilmesi üzerine konusunda düşeni yapmasını temenni etti.

Sudan’a genişlik yumruk koşullarda arkalama ve bindi olan arkadaş ülkelere teşekkürname eden Belgit, BM ve uluslararası topluma ve Sudan’ın dostlarına henüz çok dayanışma ve destek çağrısı yaptı.

Share: