Sudan Kalaba Komutanı Belgit: “Seçimde namzet olmayacağım”

Sudan Kaime Konseyi Başkanı ve Kalaba Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Hisse Senedi, geçiş döneminin böylece yapılacak seçimlerde aday başlamak istemediğini belirtti.

Mürekkep Uluslar (BM) 77’nci Umumi Kurulu görüşmelerine katılmak üzere gittiği New York’ta Belgit, Associated Press (AP) bili ajansına buluşma verdi.

Ülkede seçimlerin ne zaman yapılacağı ile ilişkin kesin gündüz söylemeyen Belgit, “Kendimi namzet adına öne çakozlamak gibi benzeri arzum bulunmayan. Bu mevkide devam etmek dahi istemiyorum.” dedi.

Sudan’da 25 Ilk Teşrin 2021’deki askeri müdahaleye karşı, o günden bu yana bitmeme eden ve 100’den fazla kişinin hayatını kaybettiği protestolarla ilişkin Belgit, şunları kaydetti:

“Kimesne protestocuları betim edildiği şekilde öldürmüyor. Protestocular, polisle çatışıyor ve polis güçleri kamu malını müzaheret etmek için yasalara bakarak ilişki ediyor.”

Burhan, berceste tıpkısı hükümet kurulduğunda, silahlı kuvvetlerin daha erdemli benzeri statüyü müzaheret etmek adına kurulacak hükümetin benzeri kurumu olacağını belirterek, seçimlerin tarihinin belirlenmesi amacıyla siyasi grupların anlaşması gerektiğini ve bunda ordunun hiçbir rolü olmadığını vurguladı.

Burhan, “Sudan’a yardım sözü verenler var, amma sözlerini tutmadılar. Bu dış aktörlerden çokça destek sözü geldi amma hangi yazık kim bu müzaheret siyasi amaçlarla kesildi.” dedi.

Kalabalık, seçimler olmadan iktidarı bırakmamakta ısrarcı

Kalabalık, asayiş ve beka tehdidi gerekçesiyle 25 Ilk Teşrin 2021’birlikte sivil yönetime umum koymuş, alışılmamış hal ilan ederek başvekil karışma onlarca siyasiyi gözaltına almıştı.

Ferman Konseyi Başkanı ve Kargaşa Komutanı Orgeneral Abdulfettah umum-Belgit, 4 Temmuz’da, sivil güçlerin sivil bire bir hükümet üzerinde anlaşmaya varabilmesi üzere askerin, Konfedere Milletler, Afrika Birliği ve Hükümetler Arası Kalkınma Otoritesinden (IGAD) oluşan “müselles düzenek” himayesinde yürütülen politik müzakerelerden çekildiğini duyurmuştu.

Askeri liderler, iktidarı 2023’te güzel hükümete devretmeyi üstenme ediyor.

Share: