Yılbaşı gecesi tıpkısı kişiyi öldürmekten mahkûm iki sanığın sair cinayet davası başladı

Eskişehir’bile yılbaşı gecesi ormanlık alanda işledikleri kıya nedeniyle müebbet hapse mahkum edilen iki sanığın, sabık sene ağustos ayında kaybolan eksantrik tıpkı kişinin öldürülmesiyle ait yargılanmasına başlandı.

1. Dokunaklı Ukubet Mahkemesindeki duruşmada sanıklar Debdebe Doğan (23) ve Benan Birtane’nin (55) savunmaları, tutuldukları cezaevlerinden Curcunalı ve Fon Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile alındı. Yan avukatları ise duruşma salonunda hazır bulundu.

Savunmasını yapan Doğan, Birtane ile aynı barakada kaldıklarını, onunla tartışmalarının peşi sıra namına Mehmet Yerebakan’ın geldiğini söyledi.

Bu kişinin, Birtane’nin yanı sıra kendisine küfürler ettiğini öne süren Doğan, şu ifadeleri kullandı:

“Ertesi zaman barakaya gidince Benan bunları bana anlattı. Bir hafta bilahare, hafta sonu öldürülmüş Mehmet Yerebakan bizim bulunduğumuz barakaya geldi. Biz barakada Benan ile etil alkol alıyorduk. Ben, Mehmet Yerebakan’dan gitmesini istedim. Mehmet Yerebakan bana küfretmeye devam etti ve beni ittirdi. Ben dahi sinirle elime aldığım bıçak ile Mehmet Yerebakan’ı bıçaklayarak öldürdüm. Benan her madde yapmadı. Mehmet’i öldürdükten bilahare Benan kirletmek üzere yardım etti.”

Farklı maznun Benan Birtane ise bu suça karışmadığını müstakbel sürdü.

Doğan ile yaklaşık 15 ay tıpkısı barakayı paylaştıklarını anlatan Birtane, “Bana ftira attığını düşünüyorum. Benim Mehmet Yerebakan’ın öldürülmesiyle her ilgim yoktur.” dedi.

Mahkeme heyeti sanıkların tutukluluğunun devamına değişmeyen vererek duruşmayı 29 Kasım’a erteledi.

Yılbaşı gecesi işlenen cinayetin kararı önceki celsede verildi

Ertuğrulgazi Mahallesi Basın Şehitleri Caddesi yakınındaki ormanlık alanda yılbaşı gecesi uğraş çıkacak, bıçakla yaralanan Göktuğ Tamer Kutlusak (36) kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmişti. Polis tarafından yakalanan Gösteriş Doğan ve Benan Birtane çıkarıldıkları hakimlikçe tutuklanmıştı.

Doğan ile Birtane’nin ifadelerinden yola sâdır polis güçleri ekipleri, 22 Ağustos 2021’da kaybolan Mehmet Yerebakan’ın (61) bile bu kişilerce bıçakla öldürüldükten sonraları ayrımsız bölgede toprağa gömüldüğünü belirlemişti. Ceset, ekipler vasıtasıyla sanıkların gösterdiği yerden çıkarılmıştı.

Kutlusak’ın öldürülmesiyle ait 3. Sakil Ceza Mahkemesinde yargılanan iki sanık, geçen kamer önce celsede “kasten kanlı” suçundan müebbet hapse mahkum edilmişti.

Ayrıksı cinayete ilgili Eskişehir Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan iddianame ise Yerebakan’ın 4’ü ölümsek 11 el bıçaklanarak öldürüldüğü belirtilerek, sanıkların benzeri suçtan müebbet hapsi isteniyor.

Share: